our-travels.com

Слики, фотографии и патување статии

official facebook page     official twitter page     official google+ page

Југоисточниот дел на Кина: Огромни градови со пријатна клима


Југоисточниот дел на Кина: Огромни градови со пријатна климаБевме изненадени со мерка која Хонг Конг сеуште дише самостојно, иако е формално дел на Кина. Не само дека секој зборува англиски или вози по левата страна, но таму е исто така посебна валута и се граничи со Кина.Ако сте се вратиле од Хонгконг на Кина, потребен ви е нова визна како да ја напуштат земјата. Како Шангај, Хонг Конг е прозрачна настапи империја со облакодери, стакло и мермер. И тоа е огромен, огромен пазар на апсолутно сè. Дали има еден повеќе важна работа во свет кој не минува низ Хонг Конг? Административни и бизнис центарот на градот се наоѓа на мал остров, додека поголемиот дел од Хонг Конг се наоѓа преку каналот на полуостровот кој е развиен од бесконечна Азија. Вода тунели и метрото се наоѓа под каналот.

Спектаклот на форми, бои и светла

Југоисточниот дел на Кина: Огромни градови со пријатна климаВечер поглед на двете страни на каналот банка е прекрасен спектакл на форми, бои и светла, а тоа е атрактивен како што можете да видите во Хонг Конг. Затоа, важно е да се патува преку каналот на ферибот, како во старите колонијалната ера. Тоа е исто така вреди да се искачи до ридот кој се наоѓа во средината на островот - од една страна огромен град, а од друга бесконечност поглед на Јужното Кинеско Море и Тихиот Океан. Улиците на Хонг Конг, исполнета со продавници и отворено пазари, се нуди одличен поглед на животот на локалното население и нивните интереси. Таму е сè на понуда - од бизарни предмети, како што гнездо птица на најлуксузните стока. Економија на Хонг Конг ќе процветаат кога Кина ќе им овозможи на своите граѓани да одите на шопинг во оваа област. А сто километри возводно од Хонг Конг, на бреговите на реката Перл, се наоѓа на прекрасна град со богата историја, Гуангжу. Петнаесет километри е Foshan градот. Но, се разбира, не мислам дека ова се мали градови, бидејќи, сепак, постојат десет милиони жители во Куангџоу и шест милиони во Foshan. За подобра идеја за тоа каков вид на кошница е ова, во непосредна близина е Шенжен citie со 14 милиони жители и Dongguan со седум милиони жители.

Голема Готвачи


Југоисточниот дел на Кина: Огромни градови со пријатна климаГуангжу не е толку познат како другите градови на Кина, туристите се речиси исчезна, па ние конечно може да се запознаат подобро кинески, во овој случај Јужниот (тоа е огромна земја - на север од Пекинг е околу 2.000 милји). Таму бевме во можност да се најде храна која е донекаде е блиску до нас и повторно заклучи дека Кинезите се големи, големи готвачи. За нас тоа стана нормално да се јаде со стапчиња за јадење, и ние исто така, научив некои основни кинески зборови. Иако Гуангжу има вредни храмови и археолошките локалитети "изгубени" во големи авении и високи згради, тоа не е толку екстремен како и другите кинески градови. Постојат уште некои убави улици каде што трговците продаваат се и сешто, има дури и мала ориентална допир. Има една убава нео-готска катедрала, а особено убав голем Pearl River што тече низ центарот на градот. И додека гледа на реката што сјае бисери, и пиење големо пиво, кој е именуван по неа, ние finnaly fonud нешто да се сака за Кина. Не само дека ова е необичен човечки кошница, која е лесно да патуваат. Но сепак - токму тоа што е толку различни е доволно од причина што сакаме да го знаеме и ова земја.

Кинески не се

И сфаќаме дека кинескиот не се "генијалци", како што тие се појавуваат на прв поглед. По многу добар оброк, тие често се релаксираат со еден ред на пивски шишиња. Згора на тоа, весели општество пие последователни случаи на пиво. Сепак, јас не сум ги видел да станат агресивни или грубо. Можете да секогаш се чувствува дисциплина, кој е многу различен од оној во Европа. Во секое време од денот и ноќта можете да се најдете на улиците чувствуваат безбедни. Се разбира, тоа не значи дека треба да се пчела да се храбри, но кога ќе видите шетање парови или пензионери фаќање на нивните здив по сензационен ден во средината на ноќта, ќе видите дека таму е на страв. Криминал не е секојдневна sceen во поголемите градови во Кина, барем не како во Европа или Америка.Јужна Америка

Азија

Африка

Европа

Централна Америка