our-travels.com

Слики, фотографии и патување статии

official facebook page     official twitter page     official google+ page

Индија: На неверојатни земја, толку различни од Европа


Индија: На неверојатни земја, толку различни од ЕвропаКога се планира нашето патување до Индија, сфативме дека целосно го променивме нашата перцепција за земјата. Првенствено, иако ние се разбираме Индија како земја, тоа би било соодветно да се претстават земјата како континент.Поточно, таа има население поголемо од Европа и Австралија заедно. Гледајќи големината на Индија, сепак, не е толку голема, но сепак - огромна, многу поголеми отколку, на пример, Германија или Франција. Индија е всушност збир на држави кои се суштински различно. И дека секоја земја има своја приказна, нејзината историја и обичаи. Навистина да турнеја сето она Индија има да понуди на туристите, треба да се најде барем половина година, и мораше да оди педесет илјади километри. Затоа, поголемиот дел од агенции во две недели турнеја нудат само главниот град Њу Делхи, поранешниот главен град на Агра со Таџ Махал и Раџастан државниот капитал на Џајпур. И тоа е само многу, многу мал триаголник на мапата на Индија. Бевме малку повеќе амбициозни, па ние се пресели независно од Бомбај (која беше преименувана Мумбаи Индијанци) на околу илјада километри од селото храмови Kajuraho и пет сто милји подалеку во светиот град Варанаси на реката Ганг. Потоа го посетивме Триаголник Делхи-Агра-Џајпур и неколку градови во Раџастан, а потоа се врати во Бомбај со авион.

Таџ Махал, брилијантен работа на архитектурата

Индија: На неверојатни земја, толку различни од ЕвропаНајубавото нешто што го видовме во Индија е ненадмината Таџ Махал. Ова чудо на светот не може да биде во античко време и историска улога конкурентни со многу други згради во светот, но она што е ненадмината е неговата неверојатна убавина. Тоа е брилијантна работа на архитектурата, со исклучително успешна уметничка идеја. За разлика од многу други слични објекти во Индија, Таџ Махал не е особено светкавите, има само дискретни модели врежан во бел мермер. Совршена хармонија на формата и комплетна симетрија се само половина од целото искуство, со исчезнатите - позадина. Генијален архитект користи наклонот на почвата на реката зад Таџ Махал и не е додадена било зграда во позадина, па прекрасен дело на човечки раце совршено се спои со синото небо. Целиот овој свет е навистина чудо. И приказната за Таџ Махал е интересно. Во романтична и скратена верзија е како бајка: премногу тажен сопруг мораше да се изгради еден прекрасен гробот на неговата сопруга, која почина раѓањето на нивното 14 дете. Приказната, сепак, не се спомене стотици наложници и суровоста на времето, но се уште е многу романтично. Во Индија е дефинитивно вреди да се оди во Варанаси, светиот град на Хиндусите во реката Ганг. Тој град, го покажува вистинскиот сјај и бедата на Индија - од high-религиозна духовност и самодисциплина во однос на secularized Запад сè до нечистотијата, екстремни материјал сиромаштијата и неверојатно загадени реката Ганг, која е на ниво на целата канализација. Возводно, всушност, стотици милиони луѓе и проблемот на пренатрупаност е суровата реалност на Индија. И неверојатните храмови и Kajurahoa. Десетици храмови преживеале повеќе од илјада години во владеењето на муслиманите, бидејќи тие останале заборавени во средината на џунглата. Денес, тие се прва класа светското културно наследство предмети на неверојатна убавина. А Kajurahoa храмови се познати по друга причина - еротска скулптури. И додека ние Европејците се навикнати на возвишени атмосфера во нашите цркви, храмови тука понуди скулптури кои би ја окарактеризирале како порнографија. И никој не знае со сигурност зошто храмови биле изградени во џунглата, или зошто тие содржат еротски скулптури. Еден од наједноставните објаснувања е дека во поранешна цивилизација сексот се третираат како составен дел на животот во заедницата, а тоа се прикажува на тој начин. Но во Индија, најинтересните работи се згради, со огромни социјални разлики во споредба со Европа. Кога ќе се патува низ Европа постојат разлики помеѓу луѓето, но сепак е многу почеста. И Индијанците видовме дека нивната длабока културна фондација значително различни, и дека овие луѓе се фундаментално различни во начинот на размислување и чувство од нас. Од поделба на каста да фанатички желба за многу деца - Индија е само нешто друго. И така од час на вашиот пат низ оваа чудна земја нуди нов и повеќе изненадувања. И тоа ќе биде прекрасен и незаборавен искуство, но само ако се направи една работа - ништо тука не треба да се премногу сериозно и на срцето. Јас никогаш не се погледне на часовникот. И ако сте премногу педантни европски или едноставно немаат нерви, а потоа патува во Индија преку некои од агенција. Таквите аранжмани заштити Запад во Индија од неорганизираност, сиромашните стандарди на сместување и храна, како и од сите видови на каприците на локалното население и мали трикови кои може да те направи луд. Но, од друга страна, турнеја на Индија не е за згради и патуваат под стаклено ѕвоно, но тоа е за луѓе и нивните обичаи, кои се толку различни. Значи, ако мислите дека ќе пукнам, кога ќе се види како на главата, рацете и нозете издвоите од нездраво преполн автобус, или како регулировчик удира велосипедисти на задната страна со стап да се брза, или ако вашиот службеник отпечатоци обичните билет за воз за повеќе од еден час - останат дома.

Возење со такси во Индија


Индија: На неверојатни земја, толку различни од ЕвропаВо индиски градови, таму е ретко јавниот превоз. Значи, кога ви треба превоз на улица, ништо полесно: запре еден од безброј рикша, коли всушност монтира на велосипед, плаќаат еден долар и вашата Biker-возач ќе се прекине за милји кој ќе ги однесе таму каде што треба. Ако сакате луксузен превоз, плаќаат околу четири износ на стапката и на ист начин да се вози на автомобил jinricksha, или некој вид на мали моторни трицикли. А ако сакаш да ја пренесеш "де лукс", а потоа за неколку долари ќе одиме со такси, која е редовно антички, но елегантен кофа бренд амбасадор. Што и да одберете ќе добиете среќен возач и ќе бидете поздравени со неизбежното прашање, "Од каде сте, господине? Која земја, господине?". На тркала возачот најверојатно ќе се извлечат со свастика. И ако го кажам она што знакот значи да се Европејците, на такси возачот ќе одговори со насмевка дека тоа беше со него во знак на добра среќа. Следна секогаш ќе биде слики или фигурини на масти малку човек седи со главата на - слон. Таксистот ќе ви кажам со многу почит дека ова е Ганеш, еден од боговите, на кои повеќето Индијци се молат. И како возачи да возат авто-rickshaw или "вистинска" такси - тоа е невозможно да се опише. На прво мислевме дека е самоубиство работи без било која цел, но подоцна ние се уште отворени забележувајќи возење правила сосема различни од оние во Европа. Првенството е уште посилна и нема прекини на гости знак или во crosswalk. Пешаците, како најслабата, не ќе се вклопат насекаде, дури и по цена на стигам. Никој нема огледало, па кога некој превзема тој постојано игра рог. Еден таксист објасни дека индиската возачот светости добра рог, добри сопирачки и - среќа ("Добро рог, добри паузи и со среќа"). Ова значи дека индиски возачи се постојано досадни рогови, и говори звук кој што обично се слушаат во земјата. "Обичните" во индиската такси вози дури и откако сето ова престанува да amaze. Всушност, може да се сметаат за среќа, ако еден таксист што возеше до местото каде што си сакал. Локалните возачи се многу слободно да се протолкува, каде што всушност сакаат да одат и да ве однесе, на пример, во хотелот каде што тие се согласија комисија на сопственикот, ако сте престојуваат. Значи, кога ќе се вози во средината на ноќта во темно населби во спротивна насока од каде што се задржани хотел, кога ќе излезам пред депонија дека непознати возачот наречен хотел, и кога ќе се најдете меѓу спиење крави и кучињата на мистериозно празните улици на непознат град, не се affraid. Тоа не е киднапирање или измама, тоа е само начин за возач во Индија да се заработи за живот.Јужна Америка

Азија

Африка

Европа

Централна Америка